Laboratorium Technologii Okularowych
W Laboratorium Technologii Okularowych można zdobyć umiejętności z zakresu technologii i obróbki soczewek okularowych oraz pomiarów oftalmicznych niezbędnych do wykonania okularów (korygujących wady wzroku, ochronnych, sportowych, przeciwsłonecznych i estetycznych). Wyposażenie pracowni umożliwia wykonywanie większości operacji oftalmicznych. Każdego roku w zajęciach laboratoryjnych i seminariach uczestniczy ponad 150 osób.
Procesy technologiczne
Wyposażenie pracowni umożliwia wykonywanie następujących operacji:
- sprawdzenie jakości materiałów: oprawy, soczewek
- pomiary parametrów soczewek
- pomiary parametrów oprawy okularowej
- centrowanie szkieł okularowych
- przygotowanie szablonu (ręcznie i automatem)
- kruszenie szkieł okularowych
- szlifowanie szkieł okularowych (ręcznie i automatem)
- szlifowanie i polerowanie krawędzi soczewek po automacie
- osadzanie szkieł w oprawkach
Urządzenia
Wyposażenie pracowni stanowią następujące urządzenia:
- dioptromierze
- centroskop
- szabloniarka
- automaty szlifierskie
- szlifierka ręczna
- sferometr
- nagrzewarka
- polerka
- specjalistyczne narzędzia (cęgi, pilniki, wkrętaki, gwintowniki)
Historia LTO
Laboratorium Technologii Okularowych zostało założone w 1999 roku z inicjatywy mistrza optyki okularowej, mgr inż. Dariusza Karpa oraz dzięki przychylności władz Instytutu Fizyki i Uczelni.
Niemały wkład do powstania laboratorium miały firmy z branży oftalmicznej (przede wszystkim: Essilor Polonia, JZO, Rodenstock, Liw Lewant, Lawal, DekOptica), które bardzo chętnie, czasami spontanicznie pomogły w wyposażeniu laboratorium ! W roku 2003 przeprowadzono generalny remont pomieszczenia, wymieniono wszystkie instalacje, podłogę, zamontowano odpowiednie oświetlenie oraz wyposażenie techniczne.
Od 2003 roku Laboratorium Technologii Okularowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko studentów ale nareszcie wielu firm branży optycznej, wielu małych zakładów optycznych (szukających m.in. dobrych pracowników) i Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, która silnie wspiera idee kształcenia adeptów rzemiosła optycznego na jak najwyższym poziomie.
Od początku edukacji w Laboratorium Technologii Okularowych dla najlepszych studentów - absolwentów kursów w LTO, gwarantowana jest praktyka/staż w zakładach optycznych, a od 2004 roku absolwenci kursu " Technologie okularowe" mogą skorzystać z regularnej praktyki zawodowej w salonie optycznym Fielmann Wrocław.
W 2004/05 liczna grupa studentów Inżynierii Optycznej (dziś już inżynierów - rocznik 2005) uczestniczyła w zagranicznych praktykach zawodowych w Hamburgu. Efektywność i aktywność naszych praktykantów w firmie Fielmann skutkuje przekazaniem (rok 2005/06 ) dla celów dydaktycznych wspaniałych urządzeń (dioptromierza cyfrowego, rowkarki oraz unitu z foropterem, rzutnikiem optotypów, lampą szczelinową i keratometrem - do Pracowni Optyki Widzenia)...
W 2005 roku KRIO przekazuje na rzecz Laboratorium Technologii Okularowych serię urządzeń umożliwiających stworzenie ciągu technologicznego do wykonania okularów: automat WECO, szifierkę reczną, szabloniarkę WECO, centroskop, dioptromierz i pupilometr.