Inżynieria Optyczna
- Szczegóły
- Kategoria: Kierunek Optyka
Rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze i wszechstronnie wykształconych optyków skłoniło nas do reorganizacji dotychczasowej oferty edukacyjnej. W najbliższej przyszłości w ramach nowego kierunku Optyka powstaną dwie specjalności: Inżynieria Optyczna i Optyka. Będą to studia I i II stopnia, z możliwością realizacji swoich pasji naukowych na studiach doktoranckich.
Studiując Inżynierię Optyczną:
- poznasz zasady powstawania obrazu tworzonego przez obiektyw,
- zrozumiesz jak powstają barwy w bańce mydlanej,
- dowiesz się jak działają wyświetlacze ciekłokrystaliczne,
- wykonasz samodzielnie hologram,
- poznasz zasady współpracy układów optycznych z zaawansowaną aparaturą elektroniczną,
- zajrzysz w mikroświat za pomocą mikroskopu,
- użyjesz światła jako pęsety w manipulatorach optycznych,
- będziesz umiał zmierzyć za pomocą światła wiele różnych wielkości fizycznych,
- przeprowadzisz w naszych laboratoriach mnóstwo ekscytujących eksperymentów...
Wybrane kursy na specjalności Inżynieria Optyczna
I stopień | II stopień |
|
|
Sylwetka absolwenta siedmiosemestralnych studiów I stopnia
Inżynieria Optyczna
Absolwent studiów I stopnia ma wiedzę z zakresu optyki i wybranych technicznych zastosowań optyki. Wiedza ta jest oparta na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych oraz na praktycznej wiedzy inżynierskiej z zakresu wybranych zastosowań optyki. Ponadto absolwent ma umiejętność rozumienia układów optycznych, zjawisk związanych z generacją, propagacją oraz detekcją światła, korzystania z urządzeń optycznych, prowadzenia pomiarów z wykorzystaniem metod optycznych, projektowania układów optycznych, wykorzystania technologii informatycznych, gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji. Zna język obcy. Absolwent jest przygotowany do pracy w zakładach związanych z przemysłem optycznym lub wykorzystujących technologie optyczne, placówkach służby zdrowia oraz innych publicznych i prywatnych instytucjach wykorzystujących technologie optyczne, w laboratoriach badawczych, badawczo-rozwojowych, przemysłowych i diagnostycznych w zakresie podstawowych prac badawczo-pomiarowych i analizy danych. Ma kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń optycznych oraz procesów pomiarowych wykorzystujących technologie optyczne, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu optyki i informatyki.
Absolwent specjalności Inżynieria Optyczna, której program nauczania obejmuje: optykę geometryczną, optykę fizyczną, optykę instrumentalną, optykę kwantową (lasery), techniki światłowodowe, optykę nieliniową, optyczne metody pomiarowe, interferometrię i holografię, fotometrię i kolorymetrię, optykę ośrodków anizotropowych, układy półprzewodnikowe, mikrokontrolery ma wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie projektowania, obsługi i zastosowań urządzeń optycznych.
(z dokumentów Rady Wydziału WPPT)
Sylwetka absolwenta trzysemestralnych studiów II stopnia
Inżynieria Optyczna
Absolwent studiów II stopnia ma poszerzoną – w stosunku do studiów I stopnia – wiedzę z zakresu optyki, wiedzę specjalistyczną w wybranej specjalności oraz wybranych dziedzin optyki stosowanej. Ma wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów z zakresu optyki stosowanej – zarówno typowych jak i niestandardowych. Potrafi pozyskiwać wiedzę z literatury specjalistycznej, prowadzić dyskusje naukowo-techniczne zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami, a także organizować pracę i kierować pracą zespołu. Absolwent ma wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w przemyśle optycznym jak również w jednostkach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, a także w instytucjach wykorzystujących technologie optyczne. Absolwent ma nawyki kształcenia ustawicznego i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania nowych wyzwań technologicznych i do kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich). Absolwent ma poszerzoną wiedzę i umiejętności w zakresie użytkowania urządzeń optycznych, wdrażania technologii optycznych, w tym również umiejętności projektowania i konstruowania złożonych systemów optycznych.
(z dokumentów Rady Wydziału WPPT)